Hakkımda . Gizlilik . İletişim . RSS


Zihninizi Canlı Tutmak İçin Uygulayabileceğiniz Yöntemler

4 Mayıs 2019

Zihninizi Canlı Tutmak İçin Uygulayabileceğiniz Yöntemler

Beynimizin arada sırada biraz hizaya sokulması; bir müzik aleti gibi akort edilmesi gerekiyor ki daha iyi bir performansla çalışabilsin. Bunun sağlanması için etkili, kanıtlanmış birkaç yöntem...

Dikkatinizi toplayın.

Dikkatin dağılması kolay, toplanması zordur. Beynimiz böyle çalışır. Odaklanmak, dikkati toplamak için onu eğitmemiz gerekir. Aslında dikkatin esnek olması avantajlı bir durum. Örneğin bir şeye aşırı yoğunlaşırsak çevredeki diğer faktörleri elediğimiz için yakınlardaki tehlikeli durumları kaçırabiliriz. Yine de bu durum odaklanmaya ihtiyacımız olduğu gerçeğini değiştirmez. Beynimizi neye odaklarsak, onunla ilgili nöronlar harekete geçer. Mesela bir fotoğraf üzerinde çalışıyorsak, beynin arka bölgesindeki görsel faaliyet nöronları hareketlenir. Ne kadar ısrar edersek, nöronların faaliyetleri o kadar artar.

Hafızanızı geliştirin.

Yeni öğrenilen bilgileri hatırlamakta zorlanıyorsak, beyni biraz daha eğitmek gerekir. Beynimiz neyi daha iyi koşullarda saklayacağı, hangi bilgiyi ayırıp atacağı konusunda biraz seçici davranır. Gereksiz bilgileri unutmak, beyin sağlığı açısından önemlidir. Ama mutlaka hatırlanması gereken bir şeyi hafızaya iyice yerleştirmek için şunlar yapılmalıdır:

  • B vitamini almaya özen gösterin.
  • Her şeyi hatırlamaya çalışmayın. Önemli bilgileri ayırın. Aklınızda tutmak istediklerinize önem verin.
  • Yapılacaklar listesi kullanın.
  • Yakınlık kurun. İnsan yeni bilgileri, yeni şeyleri eskilere oranla daha kolay hatırlar.
  • Uykunuza dikkat edin.
  • Öğrendiğiniz bilgileri uygulayın.
  • Alkol, sigara, madde bağımlılığı gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durun.
  • Zihinsel imgelerle hatırlanması gereken şey ya da şeyler özdeşleştirin.
  • Düzenli tekrarlar yapın.

Üretkenliğinizi arttırın.

Yeni ve olağanüstü fikirler hiçbir şey düşünmediğimiz özel anlarda, beynimiz rahatlamışken ortaya çıkabilir. Belli bir düşünceye odaklanmadığımız bu zamanlarda beynin tamamına yayılan bir etki söz konusudur. İşte işin sırrı beynin bu halini kullanmakta. Nasıl kullanılacağını söylemek zor çünkü bu kişiye özgü bir hal. Ama mesela akıllı telefonla veya bilgisayarla uğraşmak yerine dışarıyı izlemek, yürüyüş yapmak, müziğin ritmine uyarak dans etmek, hayal kurmak bu konuda yardımcı olabilir.

Ve unutmayın! En etkili öğrenme, yaşayarak öğrenmektir. Öğrendiklerimizi yaşamak bir daha unutmamak demektir. Notlar almak, öğrenilen şeyler hakkında yazılar yazmak, bilgileri başkalarına aktarmakta bilginin uzun süre hafızada kalmasını kolaylaştıran tavsiyelerdendir.