Gürkan Özsoy Blog

#Bloglamak . #Bludit . #Güncel . #Matematik . #Öğrencilik


World of Warships (WoW) Replay Modunu Kullanmak


World of Warships (WoW) uzun zamandır keyifle oynadığım bir oyun. Bu oyunun pek çok özelliği var. Bunlardan biri replay modu. Bu mod sayesinde daha önce oynadığınız herhangi bir oyunu daha sonra tekrar oynatabiliyorsunuz. Böylece oynadığınız oyunlar siz silmedikçe kaybolmuyor. Bir nevi kişisel arşiv gibi bir şey. Katıldığınız her savaş oyunun içindeki replays dosyasına .wowsreplay uzantısıyla keydediliyor. Bu dosyaları çalıştırmak için bazı işlemler yapmanız lazım. 

1- Oyunun kurulu olduğu dizine gidin.

2- Dizinde preferences.xml dosyasını bulun ve bu dosyayı bir başka yere kopyalayarak yedekleyin.

3- preferences.xml dosyasını Notepad++ programı ile açın. Ctrl+F yapıp şunu aratın:

</scriptsPreferences>

4- Bunun hemen öncesine şunları ekleyin:

<isReplayEnabled>true</isReplayEnabled>
<ReplayCameraUpdate>30</ReplayCameraUpdate>

5- Dosyayı kaydedip çıkın.

Şimdi oyunun kurulu olduğu dizindeki replays dosyasına gidin. Yeniden oynatmak istediğiniz oyunu seçip sağ tıklayın ve Birlikte aç >>> Başka bir uygulama seç yolunu takip edip, oyunun kurulu olduğu dosyadan, oyunun .exe dosyasını bulup seçin. Bunu  yaparken .wowsreplay dosyalarını açmak için her zaman bu uygulamayı kullan seçeneğini işaretlemeyi unutmayın.

.wowsreplay dosyaları resimde gördüğünüz gibi oyunun simgesini alacaklar. Bundan sonra bu dosyalara tıkladığınız anda oyun açılacak. Farenize sol tıklayarak oyun kamerasını geminin etrafında 360 derece döndürebilirsiniz.

NOT: Oyunu steam üzerinden oynuyorsanız bu işlemleri yaptıktan sonra yukarıdaki resimde görülen işlemi farklı yapmanız gerekebilir. Bir defa oyun dosyasının konumu değişik olacağı için prefences.xml dosyasını C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\World of Warships dizininde bulacaksınız. Bu dosyadaki gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\World of Warships\bin dizini içinde profilinizi bulup, bin32 veya bin64 dosyalarından birine girip yine oyun uygulamasını seçmeniz gerekecek.

Bütün bu işlemleri izleyebilirsiniz:Nasıl yorum yaparım?