World of Warships Maceram

06 Mart 2019 günü dünyanın önde gelen büyük MMO (Massive Multiplayer Online - Devasa Çok Oyunculu Çevrimiçi) oyunlarından olan World of Warships (WoW)'e kayıt oldum. Gemilere ve savaş oyunlarına olan ilgim, bu oyunu keşfetmemde ve oyunda ilerlememe yardımcı oldu. O günden itibaren benim için World of Warships bir oyun değil bir hobi haline dönüştü.

Peki o zamandan bu zamana neler yaptım? Bundan bahsetmeden önce hem tercihlerimle hem oyunla ilgili kısa bilgi vereyim.

Oyuna ilk başladığınızda 1.seviye gemileriniz oluyor. Oyunu isterseniz oyun istemcisi olan Wargaming Center (WGC) üzerinden isterseniz Steam'den indirebiliyorsunuz. WGC'yi indirip kurduktan sonra Wargaming.Net hesabınızla oturum açıp, oyunu kurmanız gerekiyor. Sunucunuzu bir kere seçebildiğiniz için kurulumda Avrupa (EU) sunucusu seçeneğini değiştirmemeniz, oyuna bağlanırken sorun yaşamamanız açısından önemli. Gelişmek ve ilerlemek başlarda sıkıcı olabiliyor. Çünkü kaynak ve imkanlarınız sınırlı. Ama her gün düzenli olarak gemilerle birkaç saat oynayarak, paranızla kredi satın alarak çok hızlı gelişebilirsiniz. İlk başlarda yapay zekaya karşı ortak savaş modunda oynuyorsunuz. Sonra sırasıyla; rastgele savaş, operasyonlar, klan ve deniz savaşları kısımları açılıyor. Rastgele savaş modunda dünyanın farklı yerlerinden on binlerce oyuncu ile bire bir ve canlı savaşabiliyorsunuz. Operasyonlar kısmında ise genelde -operasyona bağlı olarak- 6 veya 7.seviye gemilerle, gerçek oyuncularla beraber yapay zekaya karşı savaşıyorsunuz ki bu operasyonların bazıları oldukça zorlu olabiliyor. Ayrıca operasyonlar haftalık olarak değişiyor. Bir de son zamanlarda denizaltı savaşları kısmı eklendi. Bu kısımda da ya denizaltı kiralayıp onunla savaşıyorsunuz veya 6.seviyede sahip olduğunuz herhangi türde bir gemiyle bu savaşa katılabiliyor ve yine gerçek oyunculara karşı savaşıyorsunuz.

Oyunun ara yüzü şu an böyle:

World of Warships ara yüzü 0.9.5.0

O solda gördüğünüz sıralı alanlar dediğim gibi geliştikçe açılıyor. Kaynaklarımın az olmasına bakmayın. 56 gemiyi elde etmek; onların parça ve yükseltmelerini, kamuflaj ve sancaklarını ayarlamak kolay olmadı. :)

Ben gerçek oyuncularla savaşmak yerine genelde operasyon ve yapay zeka savaşı olan ortak savaş modunu tercih ediyorum. Oyuna kayıt olduğum tarihten bu yana bu tercihlerim değişmedi. Bu tercihlerimde, yani gerçek oyuncularla oynamamayı tercih etmemde etkili olan sebepler şunlar:

1- Oyuncuların saygısız oluşu.

2- Kazanılabilecek, emek verdiğim maçı takımın hatası yüzünden kaybetmek.

Geneli olmasa da oyuncuların arasında gerçekten saygısız tip çok. Özellikle Avrupa (EU) sunucusunda oynadığım için bu duruma sık şahit oluyorum. Kuzey Amerika (NA) sunucusunda da hesabım var ve orada saygısız tip görmedim. Öte yandan başıma çok sık gelen bir başka durum var. O da cidden gayret gösterdiğim ve önemli oranda hasar puanına eriştiğim pek çok oyunu, takımın hataları yüzünden kaybettim. Ben profesyonel bir oyuncu değilim. Ama belli bir çaba gösterip kazanmaya yakınken takım üyelerinin bir anda, şaşırtıcı şekilde ve peş peşe oyunda ölmeleri insanın canını sıkıyor ve dikkatini, hevesini dağıtıyor.

Oyunda oynamayı sevdiğim gemi türü zırhlılar. Özellikle Sovyet zırhlıları gelişimini tamamladığım ilk teknik ağaç sırası oldu.

Şimdi 06 Mart 2019 - 23 Haziran 2020 arasında kazandığım başarıları sıralamak istiyorum. 44 başarının 30'unu yani kabaca %68'ini kazanmışım. Bu başarıların çoğu oyuncuların büyük kısmı tarafından elde edilmemiş.

karıncaincitmez World of Warships başarıları

Sırada kazanacağım 5 adet başarı bulunuyor. Gördüğünüz üzere ciddi şekilde emek vererek oyunda gelişmek mümkün. Bu süreçte pek çok gemiyle oynama fırsatım oldu. Bu arada belirteyim: World of Warships sadece bir oyun değil. Aynı zamanda bir okul. Bu oyun sayesinde gemiler hakkında pek çok bilgi edindim. Özellikle dünya savaşlarında kullanılmış savaş gemilerinin hikayelerini okumak oldukça keyif verdi. Şu an oyunda aktif olarak oynadığım 56 adet gemim var. Gemilerimi ve temel özelliklerini sıralamak istiyorum (sayılara takılmayın):

World of Warships gemileri ve değerleri

Bu yandaki sayıların her birinin anlamı var. Oyuna girip gemileri elde etmeye başlayınca o sayıları daha iyi anlayacaksınız. Oyunla ilgili sıfırdan bir anlatım hazırlamayı düşünüyorum. Bakalım.

Paylaş:

Yorumlar

Nasıl yorum yazarım?