Hakkımda . Gizlilik . İletişim . RSS


Wordpress İle Entegre Çalışan 6 Forum Eklentisi

15 Ekim 2018

Wordpress İle Entegre Çalışan 6 Forum Eklentisi

Huyum değildir eklenti önermek. Bu sefer rutinin dışına çıkıp bunu yapacağım. Daha önce bbPress ile ilgili yazılarım çok ilgi çekmişti. Demek insanlar hala forumlara, özellikle Wordpress gibi sistemlerle birlikte kullanabilecekleri forum yazılımlarına ihtiyaç duyuyorlar. E posta yoluyla ve sosyal medya üzerinden hem sorular aldım hem kısa ve küçük tavsiyeler verdim. bbPress ile ilgili yazılara devam etmeden önce size iyi bir haberim var. Wordpress blogunuzu forum sayfasına çevirebilirsiniz. Bunu yapmanıza imkan sağlayacak tek eklenti bbPress değil. İşte Wordpress ile entegre kullanabileceğiniz 6 güzel forum eklentisi...

1- Asgaros Forum | Eklentimiz burada yer almakta. Özellikle temasının güzelliği ilgimi çekti. Buradan forumun nasıl bir şey olduğunu görebilirsiniz. Admin panelinize girince Eklentiler >>>> Yeni Ekle kısmına gelin. Arama kutusuna asgaros yazıp arattığınızda eklenti karşınıza gelecek. Eklentiyi kurup forumunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz.

2- Muut | Eklenti sayfası. Ekonomik gücü yerinde olan arkadaşları memnun edecek bir forum uygulaması. Gerçi ücretsiz sürümü de var. Ama ücretsiz sürüm özellik kısıtlamalı. Ayda 16 dolara (bu tarih kuru itibariyleTürk Lirası ile yaklaşık 80 TL eder) kullanabilirsiniz. Wordpress'e entegre edilebiliyor olması güzel yanı. https://muut.com/forum/ adresindeki gibi bir forum sayfanız olabilir. 

3- CM Answers | Soru-cevap forumu kurmak isterseniz kullanabileceğiniz güzel bir eklenti. Sayfası burada. Ücretli sürümü de var, ücretsiz sürümü de. Hangisini istiyorsanız onu kullanabilirsiniz. Bu, aslında forumdan ziyade soru-cevap sistemine uygun bir eklenti. Ama dediğim gibi, forum olarak kullanabilirsiniz. Nasılsa soru-cevap platformları revaçta. Biraz da CSS ve PHP biliyorsanız, bu eklentiyi kendinize göre özelleştirebilirsiniz diye düşünüyorum. Nasıl bir şey diye merak ediyorsanız tıklayın.

4- Discussion Board | Eklentimiz burada. Wordpress üzerinde yine normal blog yazısı yayınlar gibi yazılar yayınlıyorsunuz. Ama sisteminiz forum sistemi oluyor. Eklentinin doğan görünümlü şahini andıran bir hali var. Bence kullanışlı. Güzel bir Wordpress temasıyla tam bir foruma dönüştürülebilir.

5- AnsPress | 3.maddede verdiğim eklentinin bir benzeri. Soru-cevap forumu (sistemi) oluşturmak için kullanılabilecek bir eklenti. Eklentinin sayfası burada

6- wpForo [Tavsiye] | Benim bütün bu eklentiler arasında en beğendiğim eklenti bu oldu. Eklenti sayfası. Bu eklentinin güzelliği aktif ettiğiniz zaman forum linkini ve sayfasını otomatik oluşturuyor. Dilerseniz tüm Wordpress sistemini foruma çevirebiliyorsunuz. Yani Wordpress'i blog yerine doğrudan ve sadece forum olarak kullanabiliyorsunuz. Üstelik forum bağlantılarını özelleştirmeniz mümkün. Örneğin kullanıcı profil linkleri /profile/üyeismi diye  bitiyor. Siz bu İngilizce profile yerine profil, kim, biri, uye gibi kelimeler yazarak bunu özelleştirebiliyorsunuz. Nasıl bir şey olduğuna buradan bakabilirsiniz. Tek eksiği bazı eklentilerin ücretli olması. Gerçi eklenti oldukça kaliteli. Bu nedenle o kadar olsun diyorum.

İyi forumlar.