Ücretsiz ve Açık Kaynak Kodlu 5 LaTeX Editör

$\LaTeX$ dizgi yapabilmemiz için bazı programlara ihtiyaç duyarız. Bunlardan biri, WinEdt. Fakat WinEdt ücretli bir program. Ücretli program olunca işin içine warez denen kaçak ve illegal yapılar mutlaka karışıyor. O yüzden bence ücretsiz ve açık kaynak kodlu programları kullanmak isabetli olur. Ki şahsen öyle yapıyorum.

Tabi bu $\LaTeX$ editörleri çalıştırmak için MikTeX veya TexLive programlarından birine ihtiyacınız olduğunu yine hatırlatayım. 

Bu yazıda en çok tercih edilen editörlerden bazılarını kabaca tanıtacağım.

Önerim: TeXworks

Benim şu an kullandığım ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir program. Şuradan indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Texwork ile karıştırmayın ama. Texwork başka bir şey. Kurulumu ve kullanımı gayet basit.

$\LaTeX$ belge açtığınız zaman karşınıza iki bölme gelir: Sol taraftaki bölme belgenizi yazdığınız alanı, sağ taraf ise belgenizin önizlemesini gösterir. Programın arayüzü Türkçe. Hata mesajları Türkçe olmasa da güzel ve yararlı bir program. Tavsiye ederim.

TeXStudio

Bir başka ücretsiz ve güzel yazılım, TeXstudio. Bu programı şuradan indirebilirsiniz. Kurulumu ve kullanımı oldukça basit.

Eclipse Eklentisi: TeXlipse

Eclipse açık kaynak kodlu özgür yazılım geliştirme platformu. Bu platforma sahipseniz $\LaTeX$ kullanmak için yapacağınız tek şey TeXlipse eklentisini indirmek. Eklentinin sayfasına tıklayıp kurulum ve kullanımla ilgili çeşitli belgelere ulaşabilirsiniz. Ayrıca forum kısmından yardım alabilirsiniz.

LyX

Favori $\LaTeX$ editörlerden biri. Programı buradan indirebilirsiniz. Kurulumuna ve kullanıma dair buradan ve buradan bilgi alabilirsiniz.

LEd

Son olarak tanıtacağımız editör LEd. Editörü buradan indirip kurabilirsiniz.

Paylaş:

Yorumlar

Nasıl yorum yazarım?