Sophie Germain

Tarihte kadın matematikçi pek yok zannedilir. Erkek egemen kültür, dünya geneline hakim olduğu için kadınların aptal veya beceriksiz olduğu fikri her zaman toplumlara hakim olmuştur. Kadın matematikçi deyince bir tuhaf olan insanlar sadece günümüze ait değil. Her kadın şanslı olmasa da, şanslı olup tarihe adını yazdıran kadınlar da var. İşte bu yazıda, onlardan birinin, Sophie Germain‘in kısa hayatını okuyacaksınız.

Sophie Germain

1776 senesinde Paris’te doğan Sophie Germain, dönemin baskın kültürünün aksine, matematiğe karşı son derece istekli ve arzulu oldu. Matematiğe olan tutkusu yüzünden çevresi tarafından epey yadırgansa da, kendini geliştirmek için geniş imkanlar buldu. Sayılar kuramıyla ilgilenen Germain, Le Blanc takma adını kullandı. Döneminin büyük matematikçisi Gauss ile mektuplaştı. Ayrıca yine döneminin büyük Fransız matematikçilerinden her yönden destek gördü.

Paris Bilimler Akademisi’nin 1811 yılında açtığı yarışmayı, “esnek yüzeylerdeki titreşimin matematiksel çözümü” konulu makalesiyle kazandı. Bu çalışmanın onaylanmasıyla 1816’da, esnek yüzeylerin titreşim sorununu çözmüş olarak adını duyurdu.

Yakalandığı kanser hastalığı sonucu 1831 yılında ölen Germain anısına, Paris Bilimler Akademisi, her yıl Sophie Germain Ödülü vermektedir. Böylece matematik alanında çalışma yapan Fransız matematikçilerin desteklenmesi sağlanmaktadır.

Sophie Germain’in eserleri:

  • Recherches sur la Thérie des Surfaces Elastiques (Esnek Yüzeyler Üstüne Araştırmalar), 1821
  • Discussion sur les principes de l’analyse dans la solition du probleme des surfaces élastiques (Esnek Yüzeyler Probleminin Çözümünde Kullanılan Analiz İlkeleri Üzerine Tartışma), 1828.
Paylaş:

Yorumlar

Nasıl yorum yazarım?