Gürkan Özsoy Blog

#Bloglamak . #Bludit . #Güncel . #Matematik . #Öğrencilik


ÖSYM İçin HES Kodu Almak


ÖSYM 13 Ağustos 2020'de bir duyuru yaptı ve bundan sonra başvuru işlemlerinde HES kodu kullanmayı zorunlu tuttu. Artık bu kod olmadan bir sınava başvuru yapılamayacak veya ÖSYM başvuru merkezlerine gidilemeyecek. İlgili duyuruya buradan ulaşabilirsiniz.

Bu sebeple bu kodu nasıl alacağınızı ve kullanacağınızı bilmeniz önemli.

Öncelikle ÖSYM duyurusunda da yer alan Hayat Eve Sığar (HES) sitesinden bu HES kodu neymiş, öğrenelim:

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

ÖSYM için kod alacak arkadaşlar buraya tıklayacaklar (Seyahat izin belgesiyle işiniz yok sevgili gençler. Buna dikkat edin). Karşınıza gelen ekranda Yeni HES Kodu yazan yere tıklayın.

ÖSYM İçin HES Kodu Almak

Karşınıza gelen ekranda Kendi adıma seçeneğini seçip Devam et deyiniz.

ÖSYM İçin HES Kodu Almak

Siz de benim gibi ÖSYM yazabilirsiniz. Ben kolaylık olsun diye Süresiz seçeneğini işaretledim. Bunları yaptıktan sonra Devam et deyiniz.

ÖSYM İçin HES Kodu Almak

Kodunuz karşınızda.

ÖSYM İçin HES Kodu Almak

Bunu alıp ÖSYM Aday İşlemleri sistemine giriniz ve soldaki Hes Kodu Bilgilerim kısmına tıklayıp karşınıza gelen ekrana, aldığınız kodu yazınız.

ÖSYM İçin HES Kodu Almak

Kodunuz sisteme eklenmiştir.

ÖSYM İçin HES Kodu Almak

Daha sonra buraya ve sonra kodunuzun yanındaki Detay kısmına tıklayınca şu ekranı göreceksiniz:

ÖSYM İçin HES Kodu Almak

Nasıl yorum yaparım?