Gürkan Özsoy Blog

#Bloglamak . #Bludit . #Güncel . #Matematik . #Öğrencilik


Kağıt Nasıl Yapılır?


Kleopatra, Konfiçyüs, Einstein, Edison, Ts’ai Lun. Bütün bu kişiler içinde insanlık tarihinin gelişimine en çok katkısı olan kimdir desek, herhalde Ts’ai Lun demezsiniz. Ama odur.

Ts’ai Lun günümüzden yaklaşık 2000 yıl önce Çin’de yaşayan bir memurdu ve M.S. 105 yılında bugünkü kullanılan hali ile kağıdı keşfetti. Dut ağacı kabuğu, kenevir ve kumaş paçavralarını suyla karıştırarak ezdi, lapa haline getirdi, presleyerek suyunu çıkardı ve bu ince tabakayı kuruması için güneşin altında ipe astı.

Aslında insanlar M.Ö. 3200 yıllarında bile üzerine yazı yazabilecek çeşitli şeyler kullanıyorlardı. Kağıdın keşfiyle birlikte sonraki devirlerde Çinlileri dünyanın en gelişmiş kültürünün sahibi yaptı. Şaşırtıcıdır ki, Orta Asya’ya 751, Bağdat’a 793 yılında ulaşan Ts’ai Lun’un kağıt yapma metodu, Avrupa’ya 1000 yılda gidemedi. Avrupa’da ilk kağıt ancak 1151 yılında İspanya’da yapılabildi.

Özellikle matbaanın keşfi ile birlikte kağıda olan ihtiyaç daha da arttı. Ayrıca bu şekilde kağıt imalatı çok zaman alıyordu ve bir çözüme ihtiyaç vardı.

İlk kağıt makinesi 1798 yılında yapıldı. Ancak bu geniş bir kayışın dönerek fıçıdaki lapayı aldığı ve ince kağıt haline getirdiği, her dönüşte sadece bir tane kağıt yapabilen basit bir makine idi. Silindirli makine 1809 yılında John Dickinson tarafından keşfedildi.

Günümüzde kağıt üretimi yüksek teknoloji ile ve tam otomatik olarak yapılmaktadır. Ama işlemin aslı esas olarak değişmemiştir. Kağıtların arasındaki kalite farkını kullanılan lifin türü, lapanın hazırlanışı, içine katılan malzemeler, kimyasal veya mekanik metotlar belirler. Her ne kadar liflerin elde edilmesinde ağaçlar ana kaynak ise de özellik taşıyan kağıtların yapılmasında sentetik lifler de kullanılmaktadır.Nasıl yorum yaparım?