Gürkan Özsoy Blog

#Bloglamak . #Bludit . #Güncel . #Matematik . #Öğrencilik


Hangi LaTeX Dizgi Programı?


$\LaTeX$ editörler yazılan kodları pdf formatında belgeye dönüştürürken bir dizgi programına ihtiyaç duyarlar. Bu dizgi programlarından en bilinenleri; MikTex ve Tex Live'tir. Ben önce MikTex'in daha sonra da Tex Live'in kurulumunu resimlerle anlatacağım. MikTex ile başlayalım. Baştan söyleyeyim; sadece MikTex veya Tex Live kurmanız yeterli. İkisini birden kurmanıza gerek yok. Ben bu konu altında ikisinin de kurulumunu anlatacağım. Ama sadece birini kurmanız gerekli.

Önce buradan MikTex'i indirme sayfasına geçmek için downloads yazan kısma tıklayın. Hemen karşınızda gördüğünüz Install on Windows kısmının altına inip download butonuna basarak programı indiriyorsunuz. Program indikten sonra çift tıklayarak kuruluma başlıyoruz. Resimleri adım adım takip edin. İlk başta karşınıza gelen kısımda I accept the MikTex copying conditions seçeneğini işaretleyip ileri deyin.

miktex kurulumu İleri deyip devam edin: miktex kurulumu Start deyip kuruluma devam edin... miktex kurulumu Dosyaların yüklenmesini bekleyin: miktex kurulumu Son olarak ileri seçeneği aktif olunca ona tıklayın ve... miktex kurulumu Close deyip kurulumu tamamlayın: miktex kurulumu

Bundan sonra herhangi bir $\LaTeX$ editörü kurabilirsiniz. Eğer program tavsiyesi isterseniz buraya bakabilirsiniz.

MikTex'in kurulumu bu kadar.

Gelelim Tex Live'in kurulumuna... Bu sayfadan Tex Live'i indireceğiz. Karşınıza gelen ekranda "How to acquire TeX Live: download, on DVD, other methods." kısmında download yazan yere tıklayın. Karşınıza şu sayfa gelecek:

tex live kurulumu .exe uzantılı linke tıklayınca indirme işlemi başlayacak. İndirdiğiniz programa çift tıklayarak kuruluma başlıyorsunuz: tex live kurulumu Bu ve bundan sonraki adımlarda Next butonuna basıyoruz: tex live kurulumu Karşınıza gelen ekranda Next diyerek devam edin: tex live kurulumu tex live kurulumu Bekleyin ve sonra Next diyerek devam edin: tex live kurulumu Next diyerek devam edin: tex live kurulumu Install deyip devam edin: tex live kurulumu Dosyaların yüklenmesi bitince ekranda beliren butona tıklayıp kurulumu sonlandıracağız. tex live kurulumu

Evet, böylece Tex Live'in kurulumunu da görmüş olduk.Nasıl yorum yaparım?