Haftanın Operasyonu: Kalkan

World of Warships'te haftanın operasyonu Kalkan ile oyundaki gelişimimi sürdürüyorum. Daha evvel gerçekleştirdiğim operasyonlara buradan ve buradan ulaşabilirsiniz.

Bu haftaki operasyonumuz sinir bozucu. Şundan ötürü sinir bozucu: Eğer hata yapıp düşman kruvazörlerinin az da olsa yakınına girerseniz dakikalar içinde yanarak oyun dışı kalmanız mümkün. Tabii dakikalar kelimesini zırhlıyla oynayanlar için kullanıyorum. Eğer muhrip veya kruvazörle bu hatayı yapıyorsanız saniyeler için yanıp küle dönmeniz kaçınılmaz. Düşman gemileri hem çok yoğun olarak üzerinize geliyor hem de aşırı derece hızlılar.

World of Warships Haftanın Operasyonu: Kalkan

Önce yukarıdaki savaş haritasına bir bakın. Şimdi burada ne nedir, bir açıklayayım. Turuncu oklar yönünde öne, sağa ve sola akın eden bizim filomuz. 6.seviyede 7 gemiden oluşan bir filomuz var. D10 karesi, yani açık mavi alan, varacağımız nokta. Ana görevimiz; düşmanın ele geçirdiği nakliye konvoyunu tespit etmek ve konvoyu ele geçirmek. Bunun öncesinde epey bir düşman gemisiyle karşılaşmamız gerekiyor. Filomuza Smith (7.seviye muhrip Mahan) ile Akulov (7.seviye kruvazör Shchors) eşlik ediyor, bizimle beraber savaşıyorlar. Önemli görevlerimizden biri görevin sonuna kadar Akulov'u hayatta tutmak. Eğer Akulov batarsa yaklaşık 1,2 dakika (1 dakika 20 saniye) içinde geminin enkazına ulaşıp gemi kaptanını kurtarmamız gerekiyor. Şahsen muhriplerle oynarken bu senaryoyu, tabir caizse Akulov'un kıçından ayrılmıyorum. Size de tavsiye ederim.

Şimdi ana görevimiz yanında ikincil görevlerimiz de var. Ortada gördüğünüz, işaretli, benim kırmızı kutu içine aldığım alan önemli. Burası stratejik nokta ki ikincil görevlerimizden biri buraya ulaşmak. Oyun içinde buraya ulaşacağız. Turuncu oklar yönünde öne doğru hareket ederken karşınızdan gelen düşmanlara çok dikkat etmeniz lazım. İkincil görevlerimizden bir başkası 2 dakika içinde 5 düşman gemisi yok etmek. Burada özellikle muhriplere çok dikkat etmelisiniz. Çünkü torpido sağnağı yaşayacaksınız! Eğer acele eder de bir an evvel o kırmızı kutuya ulaşayım derseniz çabuk ölürsünüz! Her zaman diyorum: Bu oyun ekip oyunudur. Yapay zekaya karşı oynanan ortak savaş modu dışında diğer savaş modlarında bireysel hareket etmemeniz gerekir.

2 dakika içinde 5 gemi patlattınız ve kırmızı kutuya doğru hareket ediyorsunuz. Hemen solunuzda, siyah kutu içine aldığım bölgeden yoğun düşman saldırısı başlayacak. İşte burada bu bölgeye girer, düşman gemilerine haddinden fazla yaklaşırsanız; hem güzel güzel torpidolar yersiniz hem de güzel güzel yanarsınız. O yüzden bu bölgeye fazla yaklaşmayın! Hatta gitmeyin o tarafa. Ha benim yaptığım gibi, zırhlınızla G3 noktasına pozisyon alıp, hareketsizce o siyah kutunun olduğu bölgeden gelen gemilere ateş ederseniz iyi edersiniz. Oradan gelen gemilerin yarısını yok etmeden o siyah kutulu bölgeye hareketlenmeyin. Biz, siyah bölgeden gelen gemilerin yarısını yok edince yeşil kutu boyunca ve o kutunun güzergahında hareket eden konvoy belirecek. Tabii ki etrafında düşman gemileri olacak. Tavsiyem konvoya eşlik eden bu düşman gemilerini F6-F7-G6-G7 karelerine kadar yok etmemek. Böylece aşağıda bahsedeceğim bir diğer ikincil görevi başarmak için zaman kazanırsınız.

Turuncu bölgede A4-A5 karelerinden 2 tane, A7-A8-A9 karelerinden birinden 1 tane zırhlı gelecek. İkincil görevlerimizden biri de bu üç gemiyi yok etmek ki ekranın üst solunda o gemilerin ismi yazıyor. Bazen saçma bir şekilde, konvoya eşlik eden düşmanı temizleyene dek filonuzun yarıdan fazlası (yani en az 4 geminiz) yok edilmişse, bu turuncu kutu içine aldığım bölgeden 6 tane zırhlı çıkıyor. İşte o zaman eğer filonuzdaki zırhlılar yok edilmişse oyunu kaybettiniz sayabilirsiniz. Çünkü bu 6 zırhlının tamamı Japon zırhlısı! Oldukça tehlikeli ve mermileri ölümcül olan gemiler. 3 gemiyi (veya yerine göre 6 gemiyi) yok ederek konvoyun açık mavi alana (D10 karesine) varmasını sağladığınızda operasyon tamamlanmış olacak.

Özetlersem...

 • Ana görev
  • Dost nakliye gemilerini; tespit etmek, düşman gemilerinden kurtarmak ve savaş alanı dışına çıkarmak.
 • İkincil görevler
  • Stratejik noktayı ele geçirmek (yukarıdaki savaş haritasında E6 ve E7 karelerinin kesiştiği alan),
  • Shchors'u (eğer oyun içinde batarsa 1,2 dakika içinde bu geminin kaptanını) kurtarmak,
  • 2 dakika içinde 5 gemi yok etmek,
  • Yukarıdaki savaş haritasında turuncu ile işaretlenen bölgeden gelecek olan zırhlıları yok etmek.

Oyunun videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Yorumlar