Gürkan Özsoy Blog

#Bloglamak . #Bludit . #Güncel . #Matematik . #Öğrencilik


Floresanlar Neden Ekonomiktir?


18 Watt'lık bir floresan lamba, 75 Watt'lık bir ampul kadar ışık verebilir. Yani floresanlar daha az enerji harcayıp daha çok ışık verirler; yaklaşık yüzde 75 enerji tasarrufu sağlarlar. Piyasa satış fiyatları yüksektir ama, en az on misli daha fazla ömre sahiptirler. Işık tek bir noktadan değil de tüpün her tarafından geldiği için daha fazla dağılır. Mavimsi ışıkları daha yumuşaktır ve gözleri yormaz.

Floresanın çalışma mantığı şöyledir:

Floresan lambalarda, elektrik düğmesine basıldığında, transformerden geçen elektrik, tüpün bir ucundaki elektrottan diğerine bir ark oluşturur. Bu arkın enerjisi tüpün içindeki civayı buharlaştırır. Bu buhar, elektrik yüklenerek gözle görülmeyen ultraviyole (UV) ışınları saçmaya başlar. Bu ışınlar da tüpün iç yüzeyini kaplamış olan fosfor tozlarına çarparak görülen parlak ışığı oluşturmuş olur.

Floresan lambalar, ilk açılışlarında çok fazla elektrik çekerler. Halbuki bu miktarda enerjiyi bir saatlik açık durumda ancak harcarlar. Ayrıca çok sık açıp kapama floresanların ömrünü kısaltır. Örneğin tipik bir floresan lamba sürekli açık bırakıldığında 50 bin saat çalışabilir (50 bin saat yaklaşık 2083 gün eder. 2083 gün de yaklaşık 5 yıl ediyor.). Üç saatlik aralarla lamba kapatılıp açıldığında ömrü, 20 bin saate düşer (demek lambayı gece gündüz sürekli yakmak daha ekonomik).

Sonuç olarak floresanlar normal ampüllere göre daha ekonomik sayılabilir. Tabi belirtmek lazım, bazı insanların floresan ışığına duyarlılığı vardır. Floresanın ultraviyole (UV) içeren arkı saniyede 120 kez çakar. Işığın bu frekansı bazı insanlarda migren denilen bir tür baş ağrısını tetikleyebilir. Buna dikkat etmek gerekir.Nasıl yorum yaparım?