Gürkan Özsoy Blog

#Bloglamak . #Bludit . #Güncel . #Matematik . #Öğrencilik


e ya da Euler Sayısı


1748 yılında İsviçreli matematikçi Leonhard Euler rasyonel olmayan (irrasyonel) daha doğrusu transandantal sayı olarak bildiğimiz bir matematik sabiti tanımladı. Euler' atfen e sayısı olarak adlandırılan bu sabit, matematikten mühendisliğe kadar pek çok alanda karşımıza çıkıyor.

İki tamsayının bölümü olarak yazılamayan e sayısının yaklaşık değeri 2,718281828459... şeklindedir. Özellikle kimyada çok kullanılır. Bu sayı, kendisinin kuvvetleri ve kendisini taban alarak hazırlanan logaritma değerleri tablosu vasıtasıyla oldukça kullanışlı hale getirilebilir.

e sayısının güncel kullanımına örnek vermemiz gerekirse; 1 TL %100 faizden bir yıl sonra 2 TL olur. Ancak 1 TL için faizler; 6 aylık hesaplanırsa 2,25 TL, 3 aylık hesaplanırsa 2,37 TL olur. Bu şekilde, faizin hesaplanma süresi azaldıkça 1 TL'nin faizinin getirisi 2,718 değerine yaklaşır ki bu da yukarıda yaklaşık değerini verdiğimiz e sayısıdır.

e sayısının şöyle tanımlandığını da belirtelim: $e = \lim\limits_{n \to \infty } {\left( {1 + \frac{1}{n}} \right)^n}$Nasıl yorum yaparım?