Gürkan Özsoy Blog

#Bloglamak . #Bludit . #Güncel . #Matematik . #Öğrencilik


Dünyadan İlginç Evlilik Adetleri


Evlilik, insan hayatının en güzel ve özel anlarından biridir. Herkes evlenemese de genel olarak çoğu insana nasip olan bu güzel ve özel an için farklı adetler var. Aşağıda internette denk geldiğim bazı adetleri ve uygulandıkları ülkeyi çok kısa şekilde sıraladım. Bunları okuyunca bizim ülkemizdeki adetlere can feda dedim. Bizde de kız istemeye giden damada kahvenin içine bir şeyler ekleyerek onu içirme adeti var. O şeyi içip hastanelik olan damatlar biliyoruz. :) Sonra özellikle köylerimizde gelinin ata bindirilmesi gibi güzel uygulamalar var. Ama bu aşağıdaki adetlerden bazıları insanı evlenmekten soğutacak cinsten.

Dünya genelinde bazı ülkelerde mevcut olan evlilik adetleri şöyle:

Kore: Eski geleneklerde damatlar arkalarında kaz taşıyarak beyaz bir atın üstünde gelinin evine giderlerken, günümüzde sembolik olarak tahta kaz kullanılıyor.

Hindistan: Damat gelinin kıyafetinden sorumlu oluyor. Gelin, beyaz gelinlik yerine "sari" denilen özel bir giysi giyiyor. Törene gündelik kıyafetlerle gelen gelin, daha sonra kocasının kendisine sunduğu kıyafeti giyiyor.

İskoçya: Gelin, düğünden bir gece önce aile büyüklerinin ortasına oturarak, onlara ayaklarını yıkatıyor.

Belçika: En önemli gelenekler arasında mendile isim işlemek geliyor. Gelinin ailesi, kızlarının adının işlenmiş olduğu mendili düğüne götürerek davetlilere gösteriyor. Bu mendil düğünden sonra kızın ailesinin evine geri getiriliyor ve gelinin kız kardeşi varsa onun adı işlenerek yine evde sergileniyor.

Pakistan: Damat adayı kızın aile büyükleri tarafından zorlu bir sınavdan geçiriliyor. Bu sınav, aile büyüklerinin, damat adayına akla gelebilecek küfür ve hakaretleri etmeleri, damat adayının ise tüm bunlara katlanabilecek kadar soğukkanlı olup olmadığını ölçme esasına dayanıyor. Sınavdan başarıyla geçen genç evlilik izni alıyor.

Bosna-Hersek: Evlenme çağına gelmiş gelin adayını isteyen damat adayı, kız evine yemeğe davet ediliyor ve ailenin büyükleriyle söz konusu evlilik hakkında konuşuyorlar. Kızın aile büyükleri damat adayı hakkında bir karara vardıktan sonra kahve ikramına geçiliyor. Şekerli kahve damat adayının evlilik için yeterli görüldüğü, sade kahve ise damat adayının reddedildiği anlamını taşıyor.

Şahsen ben Pakistan'daki geleneği epey beğendim. İleride kızım olursa onu evlendirirken böyle bir şey yapmak isterim.Nasıl yorum yaparım?