Gürkan Özsoy Blog

#Bloglamak . #Bludit . #Güncel . #Matematik . #Öğrencilik


Darphane


Madeni ve kağıt para, altın ve madalya basımıyla görevli devlet kurumuna darphane diyoruz.

İstanbul’da kurulu olan Darphane, hiyerarşik açıdan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlıdır. Bünyesinde, değerli kağıtlar ve pul basan bir matbaa vardır. Önceleri bağımsız bir müdürlük olan olan Damga Matbaası ile Darphane Müdürlüğü, 1933’te Darphane ve Damga Müdürlüğü adı altında birleştirildi.

İstanbul’da ilk darphane Fatih Sultan Mehmet tarafından Beyazıt’da yaptırıldı. 1577’de Koska’ya, 1665’te Topkapı Sarayı’na taşındı.

Darphane’de basım işi 1841’e kadar çekiçle dövülerek yapılırken; daha sonra sarkaç yöntemi, 1853’te pres, 1911’de de makine presi kullanılmaya başlandı. Önceleri para basımının yanında altın ve gümüşün çeşitli şekillerde işlenmesi, nişanların yapılması gibi görevleri olan Darphane, II.Abdülhamid zamanında yalnızca para basan bir kurum durumuna getirildi.

En son padişah Abdülaziz zamanında onarım gören Darphane, Cumhuriyet’ten sonra da kullanıldı. 1947’de İngiltere’den yeni makineler getirildi. Kurum 1967’de Yıldız’daki binasına taşındı ve faaliyetlerini halen sürdürmektedir.

Kurumun internet sitesi: http://www.darphane.gov.tr/tr/Nasıl yorum yaparım?