Gürkan Özsoy Blog

#Bloglamak . #Bludit . #Güncel . #Matematik . #Öğrencilik


Çernobil'in Sırları


Çernobil üzerine çok film yapıldı. Hatta yakın dönemde Chernobyl isminde bir dizi de yayınlanmaya başlandı. Çernobil bugünkü Ukrayna'da Kiev Oblast'ına (bölgesine) bağlı kısmen terk edilmiş bir yerleşim yeridir. 1986'da yaşanan nükleer santral faciası sonrası şehir terk edilmiştir. Başta da belirttiğim üzere, Çernobil bölgesi hala insanların dikkatini ve ilgisini çeken bir kaza alanı ve burayla ilgili yapılmış filmlerden biri de 2012 yapımı Çernobil'in Sırları (Chernobyl Diaries). Filmin özetine gelince...

çernobil nükler santrali
Çernobil Nükleer Santrali'nin bugünü (2007). Photo Credit: Vadim Mouchkin / IAEA

Amerika'da yaşayan Chris, kız arkadaşı Natalie ve ortak arkadaşları ile tatil için Avrupa'ya giderler. Bu arada Ukrayna'nın Kiev kentinde yaşayan Chris'in kardeşi Paul ile tanışırlar. Chris, Natalie'ye evlenme teklif etmek için Moskova'ya gitmek ister, ancak Paul, grubu ilk önce ekstrem bir turizm rehberiyle Çernobil'i ziyaret etmeye ikna eder. Rehber Yuri (ki kendisi eski bir Rus özel kuvvetler askeridir) ve tura çıkan başka bir çiftle tanışırlar. Yuri, radyasyon seviyeleri nedeniyle onları yalnızca Çernobil yakınlarındaki ıssız bir şehir olan Pripyat'a götürebileceğini söyler. Eski bir minibüsle bölgeye hareket eden grup, askeri bir kontrol noktasında durdurulurlar. Yuri pes etmez ve şehre giriş için başka bir yol olduğunu söyleyerek gençleri minibüsle yasak bölgeye sokar. Grup, günü fotoğraf çekerek ve terk edilmiş binaları keşfederek geçirir. Vakit ilerledikçe Yuri gerginleşir ve eve gitme zamanının geldiğine karar verir. Ancak minibüs çalışmaz ve motorun sabote edildiğini keşfederler. Yakında mahsur kaldıklarını, orada kesinlikle yalnız olmadıklarını fark ederler.

Film eski olmasına rağmen izledim. Hikayesi klasik olsa da pek sıkıcı değil. Yalnız korku filmlerinin özelliklerinden olan aniden bir yerden bir şey çıkma veya bir anda gergin tonda giren müzik bu filmde de var ve açıkçası bu ögeler insanı filmden daha fazla korkutuyor. :) Hikayenin sonunda Paul ve Amanda hayatta kalıyorlar. Karşılaştıkları şeylerden kaçarken karşılarına askerler çıkıyor ve niyeyse askerler kahramanlarımıza yardım etmek yerine Paul'ü vurup öldürüyorlar. Amanda ise gözünü doktorların arasında açıyor. Derken kendisi bir hücreye tıkılıyor. Amanda kendisini kaçtıkları şeylerin arasında buluyor ve film böylece sona eriyor. Sonu saçma olsa da izlemeye değer bir film olduğunu düşünüyorum.

Ne olmuştu?

Çernobil Nükleer kazası 26 Nisan 1986 Cumartesi günü 4 numaralı reaktörde yapılan sistem testi esnasında başlamıştır. Çernobil Nükleer Santrali Pripyat kenti, Beyaz Rusya idari sınırı ile Dinyeper Nehri yakınlarında bulunuyordu. Test esnasında ani ve beklenmedik bir güç dalgalanması fark edilerek acil durum butonuna basılmıştı fakat güç çıkışı daha fazla büyüyerek son noktaya ulaştığında buhar basıncı bir dizi tepkimeye neden oldu. Tüm bu olaylar nötron moderatör ile hava arasındaki grafitin birleşmesine neden oldu ve nükleer çekirdekte erime oldu. Tutuşma ile çıkan yangın atmosfere yükseldi. Böylece Pripyat başta olmak üzere geniş bir coğrafyaya yüksek derecede nükleer serpinti bulutu yayıldı. Serpinti bulutu Sovyetler Birliği'nin batısı ile buradan Avrupa'ya ve Karadeniz üzerinden Türkiye'ye sürüklendi. 1986 yılından 2000 yılına kadar Beyaz Rusya, Rusya ve Ukrayna'da ciddi olarak kirlenmiş bölgelerden toplam 350.400 kişi tahliye edildi. Rusya'nın resmî verilerine göre oluşan radyoaktif serpintiden en çok etkilenen yer %60 ile Beyaz Rusya oldu. Çernobil kazasının ardından Rusya, Beyaz Rusya ve Ukrayna sürekli olarak yaptığı dezenfekte işlemleri ile sağlık işlemlerinde yüklü derecede harcama yaptı (Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Çernobil_Faciası).

Filmi izleyinNasıl yorum yaparım?