Cem Yılmaz'ın Gençlere Kötü Örnek Olması

Dünyanın ve Türkiye'nin onlarca ciddi sorunu var. İşsizlik, salgın, deprem, kazalar, cinayetler, savaşlar, ekonomik krizler vs. Ülkemizde de şu an ciddi sorun olan şeylerin başında işsizlik ve salgın geliyor. Biz hem üniversitelerden hem devletten hem de sivil toplumdan (ki iş dünyasını da bunun için de sayabiliriz) çözümler beklerken zaman zaman gündem dışı, saçma sapan şeylerin ülkede haber olduğunu, daha doğrusu haber yapılacak kadar saçma olayların yaşandığını görüyoruz. AKP'nin 20 yıllık "ileri demokrasi"sinin bize kazandırdığı linç kültürü sayesinde, bu saçma olayların ciddi ciddi konuşulduğunu izlemek insanı üzüyor. Bu üzücü haberlerden biri de Cem Yılmaz filmlerine dinsel inceleme başlıklı haber. Haber içeriği şu: Biri din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni, diğeri eğitim fakültesinde akademisyen olan iki tane eğitimci, işi gücü bırakmışlar Cem Yılmaz filmlerini "dinsel" açıdan incelemişler. Sonuçta da bu filmlerin "gençlere kötü örnek olduğu" değerlendirmesini yapmışlar. Dahası bu filmlerde dine yer verilmemiş ve aksine cinsellik falan ön plana çıkartılmış. Şimdi bunda üzücü olan ne diye sorabilirsiniz. Üzücü olan şey bunun bir akademik çalışmaya konu olması. Yani akademik olarak araştırılacak başka bir şey kalmadı mı?

Zaman zaman Ekşi Sözlük'te "Cem Yılmaz'ın x olayını kınamaması" gibi abuk sabuk başlıklar açılıyor. Hepsinde yukarıda bahsettiğim linç kültürüyle alay etme amacı var. Yani Cem Yılmaz ülkeyi yöneten biri mi? Siyasetçi mi? Makam mevki sahibi mi? Adamı sevmeyebilirsiniz. İzlemezsiniz olur biter. Ama falanca işi kınamıyor diye sosyal medyada linç etmek, dahası yaptığı işleri "akademik" çalışma adı altında güya incelemek nedir? Akademimiz bu hale ne zaman düştü diye sormayacağım. Bu son 18 yılda çürüyen her şey gibi, akademi de çürüdü. Bu yukarıdaki habere konu olan makale nasıl bir çürümüşlüğün içinde olduğumuzu açıkça gösteriyor. İnsan merak etmeden duramıyor. Cem Yılmaz gençlere kötü örnek oluyor diyene kadar televizyonlarda yayınlanan onca saçma, abuk sabuk ve çoğu cinsellik içeren programlar ve diziler gençlere iyi örnek mi oluyor? Şimdi kimsenin ahlak bekçiliği yapması zorunlu olmadığına göre, birilerinin yaptığı işi ahlaka zarar veriyor diye eleştirmek, dahası buna dini olarak yaklaşmak bizim ihtiyacımız olacak olan bir şey mi?

Yukarıda bahsettim; ülkenin onlarca sorunu var: Deprem, işsizlik, salgın başta gelen sorunlar. Cem Yılmaz'ın filmlerini inceleyene kadar, ülkede özellikle gençler arasında yükselen ateizm ve deizm konusunu niye araştırmıyorsunuz? Niye yolsuzluk, rüşvet, insanlara iftira atma gibi olayların dinimizce son derece sakıncalı bulunduğunu yazan makaleler yazmıyorsunuz? İnsanların intiharlarının sebeplerini, bir insanın ölümüne sebep olmanın dini açıdan neticelerini niye araştırmıyorsunuz? Deprem öldürmez çürük binalar öldürür gerçeğinden yola çıkarak, çürük bina yapmanın insani, dini ve ahlaki boyutunu niye anlatmıyorsunuz? Memleketin gündemi Cem Yılmaz'ın dini ögeler içermeyen filmleri mi olmalı? Bir de bir film niye dini ögeler içersin? Cem Yılmaz komedyen. Din alimi değil. Niye dinsel film çeksin? Esasına bakılırsa Yahşi Batı'da dinsel ögeler vardı. Zafer Algöz'ün canlandırdığı şerif karakteri üzerinden "dinci"lere çok haklı göndermeler yapılıyordu. Hatırlayın o sahneleri. Normalde "şerif" bir kanun adamıdır. Ama niyeyse Zafer Algöz'ün canlandırdığı şerif kiliseye de bakıyordu. Yani dini işlerle de ilgileniyor, daha acıklısı günah çıkartıp karşılığında para alıyordu. Yani güya kanun adamı olan biri aynı zamanda hem şerefsiz hem ahlaksızdı. Bu açılardan bakılırsa dincilere çok ağır ve ince göndermeler içeren bir filmdi Yahşi Batı.

Bu boş işlerle gündemi bulandırmak kimseye bir şey kazandırmaz. Memleketin gündemi işsizlik, salgın, deprem, çarçur edilen vergiler, kadın cinayetleri, hayvanlara yapılan zulüm, eğitimde yaşanan sıkıntılar... Bakın Turkcell'in Virgin Adaları'na gönderilen paraları konuşulmuyor mesela. Ziraat Bankası 1,6 milyar dolar parayı Turkcell'e kredi olarak veriyor. Ama niyeyse bu para, Turkcell'in Türkiye'deki banka hesabına değil, Virgin Adaları denen bir yere gönderiliyor. Para ortada yok şu an. Yani o paranın akıbeti bilinmiyor. Bu durum Sayıştay raporlarında ortaya çıkıyor. Bunlar konuşulmuyor, Cem Yılmaz'ın filmleri sorun oluyor. Bu ülkenin çivisi çıktı artık.

Yorumlar