Gürkan Özsoy Blog

#Bloglamak . #Bludit . #Güncel . #Matematik . #Öğrencilik


Babalar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?


Babalar Günü’nün ortaya çıkışı Anneler Günü kadar eskidir.Anneler Günü’nün kutlanmasından iki sene sonra, 19 Haziran 1910’da Amerika Birleşik Devletleri’nde Washington’da kutlanmaya başlanmıştır.

Babalar Günü Dodd

Sonora Smart Dodd, bir pazar günü kilisede, Anneler Günü kutlamaları esnasında, son çocuğunu dünyaya getirirken ölen annesinden sonra bir savaş gazisi olan babası W. Jackson Smart’ın annelik görevini üstlendiğini, kendisi ve diğer beş erkek kardeşini büyük fedakarlıklarla yetiştirmeye çalıştığını düşünür ve babalar için de bir gün olması gerektiğine karar verir.

Gün olarak 5 Haziran yani babasının doğum gününü düşünür ama kilise gerekli hazırlıkları yapabilmek için bu tarihi 19 Haziran'a erteler. Anneler Günü’nün gerekliliği üzerinde tartışırlarken ortaya çıkan bu yeni güne, Anneler Günü'nde olduğu gibi politik lider W. Jennings Bryan destek olur.

Ancak Babalar Günü, Anneler Günü gibi çabuk kabul görmez. ABD’de kongrenin hepsi erkek olan üyeleri, bunun kendi kendilerine kutlayacakları bir gün olduğunu ileri sürerler. 1916’da Başkan Wilson, bu günü ailece kutlarken 1924'te Başkan Coolidge bütün eyaletlere kutlama ile ilgili tavsiye mektupları gönderir.

Bu günü kutlama konusundaki asıl baskı 1957 yılında Senatör M. Chase Smith tarafından uygulanır. Senatör Smith "annelerimiz ve babalarımız arasında ayrım yapmayalım, kutlanmayacaksa ikisini de kutlamayalım" diyerek kamuoyu oluşturmaya başlamıştır. Nihayetinde 1972 yılında, öneriden 62 yıl sonra Başkan Nixon tarafından Babalar Günü kalıcı olarak kutlanmaya başlanmıştır.Nasıl yorum yaparım?