Aspern-Essling Savaşı

Napolyon'un pek savaş kaybetmediğini, hatta ilk olarak Akka önlerinde Osmanlılara yenildiğini zannederiz. Ama Napolyon'un ilk yenilgisi bu savaştır. 21-22 Mayıs 1809'da Viyana'nın 6 km dışında, Tuna Irmağı kıyısındaki Aspern ve Essling kasabalarının çevresinde gerçekleşen bu savaş, Fransa ve müttefikleri ile Avusturya arasında olmuştur. Sonuçta (müttefik askerlerle beraber) Napolyon'un komutasındaki yaklaşık 100 bin kişilik Fransız ordusu, Arşidük Karl komutasındaki 115 bin kişilik Avusturya ordusuna yenilmiştir.

Abensberg-Eskmühl Savaşları'ndan sonra Viyana'ya Avusturyalılardan önce ulaşan Fransızlar, topa tutma tehdidiyle şehrin kapılarını açtırdılar. Avusturyalıların Viyana Garnizonu 13 Mayıs'ta Tuna'nın kuzey yakasına çekildi ve 16 Mayıs'ta kentin kuzeydoğu kesimine gelen Avusturya ordularına katıldı.

Yaklaşık 23 bin Fransız askeri, 21 Mayıs'ta Tuna'nın kuzey yakasına geçerek burada sağlam surlarla çevrili Aspern ve Essling kasabalarını da içine alan bir köprübaşı kurdu. Gün ağarırken sayısı 31 bini bulan bu Fransız kuvveti, 115 bin kişilik Avusturya ordusuna başarıyla karşı koydu. Şiddetli çarpışmalar esnasında Aspern altı (6) kez el değiştirdi. Ertesi gün Napolyon, sabah saatlerinde köprübaşına 62 bin asker daha yığdı. Avusturya'nın zayıf merkezine karşı bir yarma harekatına girmesi tasarlanan Louis-Nicolas Davout'un 30 bin askerle Avusturyalıların merkezine birkaç saatlik yürüyüş mesafesindeydi. Hal böyleyken Napolyon Mareşal Jean Lannes'e saldırı emrini vermiştir. Lannes Avusturyalıların merkezini yarıp ilerlerken Arşidük Karl ordusunu toparlayıp yeniden mevzi almayı başardı ve bu Fransız saldırısını püskürttü. Ardından köprübaşını toplarla dövmeye başlayan Avusturyalılar gece saatlerinde Napolyon'u Tuna'nın iki kanalı arasında kalan Lobao Adası'na doğru çekilmeye mecbur ettiler.

Böylece bu savaş Napolyon'un yenilgisiyle sonuçlanmıştır.

Mareşal Lannes'in de öldüğü bu savaşta Fransızlar 20 binin üzerinde kayıp verirken, Avusturya tarafı 23 bin asker kaybetmiştir.

Yorumlar