AKP'nin Darbeci Zihniyeti

Bir söz vardır: İnsanın fikri neyse zikri odur diye. AKP iktidara geldiği günden beri darbe diye diye bu ülkeyi mahvetti. Önce FETÖ ile birlikte Ergenekon ve Balyoz gibi kumpas davalarıyla milli orduyu lağvedip kendi ordusunu kurmaya yöneldi. Bunları yaparken yine FETÖ ile birlikte pek çok hukuksuzluğa ve suça imza attı. Bu suçları burada tek tek saymayacağım. Bütün bunların üstüne bir de salgın eklenince zaten yıllardır fakirleşen halkın canı burnuna geldi. Salgından önceki 31 Mart 2019 yerel seçimleri ise AKP'nin yenilgisiyle neticelenmişti. Bütün bunları dikkate aldığımızda yapılacak ilk genel seçimde iktidarın muhalefete geçeceği gerçeği ortada.

Durum böyleyken AKP bizi şaşırtmadı ve yukarıda çok kısaca, çoğu şeyi atlayarak yazdığım sürecin sonunda yine her zamanki taktiğe başvurdu: Darbe goygoyu.

Biliyorsunuz, yaklaşık 1 ay önce kadar AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, anayasayı hiçe sayarak kendisinde olmayan bir yetkiyi kullanıp İstanbul Sözleşmesi'ni feshetmişti. Bu karar beraberinde Montrö ve Lozan'ın feshedilip edilmeyeceği tartışmalarını getirdi. Hatta TBMM Başkanı Mustafa Şentop "Cumhurbaşkanı isterse Montrö Anlaşması'nı feshedebilir." diye açıklamalarda bulunmuştu. İşte bunun tartışmaları devam ederken zamanında FETÖ mağduru olmuş ve şu an emekli 103 amiral, bir bildiri yayımladı. Bildiride özetle; Montrö'nün önemi vurgulanıyor, Atatürk'e vurgu yapılıyor ve bu konunun bu şekilde tartışmaya açılmasının Türkiye'nin aleyhine olduğu söyleniyor. Bildirinin tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Tabii bu bildiri yayımlandıktan sonra AKP'nin trolleri harekete geçti. Yok darbe çağrısı yapılmış yok demokrasiye sadık olunmalıymış.

Şimdi insanda şeref ve haysiyet olacak.

Bir defa demokrasi dediğiniz şey Recep Tayyip Erdoğan'ın asla inanmadığı ve sadece araç olarak gördüğü bir şey. Bu kişi AKP'nin Genel Başkanı ve şu an aynı zamanda Cumhurbaşkanı. Geçmişte söylediği orada kalmıştır diye bir şey olamaz.

AKP ne zaman kaybetmeyenin eşiğine gelse darbe argümanını öne sürerek bundan oy devşirmeye çalışıyor. Millet ise ekonomik sorunlar ve salgınla boğuşuyor. Bu ortamda bu sorunlara hiçbir çözüm üretmeyen AKP iktidarının Montrö'yü tartışmayı açması ve buna cevap veren, özgürce düşüncesini açıklayan, hayatları denizde geçmiş ve üstüne FETÖ mağduru olmuş emekli amirallerin açıklamasını darbe bildirisi diye nitelemesi kendisine yakışandı! 19 senede bu ülkeye hiçbir katkısı olmayan bu iktidarın son zamanlarda ayyuka çıkan rezaletlerini bu şekilde unutturma ve bundan oy devşirme çabalarını gülerek izliyorum. Yani şimdi bu emekli insanların bildirisi üzerinden darbe edebiyatı yapınca millet koştura koştura AKP'ye mi oy verecek? Bu nasıl kafa diyemiyorum. Zira siyasal islamcı kafadan mantığa, akla uygun bir hareket beklemek boşadır.

Öte yandan AKP'nin milli irade goygoyuna da çok gülüyorum. AKP milli iradeyi dilinden düşürmüyor. Ama 6 milyon yurttaşın oy verdiği bir partiyi; HDP'yi kapatmaya kalkmaları ve terörist ilan etmeleri, yenildikleri 31 Mart 2019 yerel seçiminde İstanbul'u kaybetmeleri üzerine 23 Haziran 2019'da sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçimini yeniletmeleri ve yine yenilmeleri, muhalefetin eline geçen belediyeleri her alanda engelleyip vatandaşa hizmet götürmelerini engellemeleri AKP'nin milli iradeden ne anladığını ortaya koyuyor. HDP PKK ile iltisaklı diyeceklere de şunu diyorum: Madem öyle niye bu partiyle açılım saçılım yapıldı? Efendim işte bir sürece başlandı da sonu gelmedi falan. Geçin bunları! 2019 yılında açılım saçılım yoktu. Ama HDP seçmeni İmamoğlu'na oy vermesin diye PKK'nın başı olan Abdullah Öcalan'ın kardeşi TRT'ye çıkartıldı ve HDP seçmeni böylece etkilenmeye çalışıldı. Niye? 

Demokrasiye bağlı, FETÖ'nün Ergenekon ve Balyoz kumpaslarına karşı çıkmış ve bu yüzden FETÖ'nün hedefi olmuş bir yurttaş olarak 103 amiralin bildirisini destekliyorum. Buradan darbe çığırtkanlığı yapan darbeci AKP zihniyetinin yargılanacağını ve ilk seçimde bu zihniyetin sandığa gömüleceğini gönül rahatlığıyla söylüyorum. Bu arada AKP-FETÖ ortaklığını hatırlamak isteyenler örnek olarak buraya ve buraya bakabilir.

Bu konuyla bağlantılı olan birkaç haberi aşağıda listeledim. İşte bu darbe tartışmalarıyla bunlar halka unutturulmaya çalışılıyor. O yüzden önümüze sandık konulduğunda AKP'ye gereken cevabı sandıkta vereceğiz. Ardından AKP'yi, bütün yönetici ve kadrolarıyla birlikte vatana ihanetten yargılayacağız.

1- AKP Genel Merkezi çalışanı Ayvatoğlu'nun lüks bir araçta uyuşturucu kullanırken çekilen görüntülerinin sosyal medyada paylaşılması, kamuoyunda derin tartışmalara yol açtı.

2- Ufuk Akçekaya: Ak Partili 2 Tokat Belediye Başkan Yardımcısı 14 Yaşındaki Kıza Tecavüz Etti

3- TBMM Başkanı Mustafa Şentop’tan Montrö açıklaması

4- 15 Temmuz gazisinden AKP'liler için FETÖ'cü iddiası

5- MHP’lilere ‘Sizin gibi ortak düşman başına’ diyen AKP’li başkan çark etti

6- İmamoğlu, AKP dönemindeki İBB'yi anlattı: En hayati sorunu çözmek yerine israf düzeni kurmuşlar

Yorumlar