Gürkan Özsoy Blog

#Bloglamak . #Bludit . #Güncel . #Matematik . #Öğrencilik


D&R Sanal Hediye Kartı Nasıl Kullanılır?


D&R Sanal Hediye Kartı Nasıl Kullanılır?

Hediye kartı alabileceğiniz yerlerin başında D&R gelmekte. Bu arada belirteyim; daha önce kitapyurdu.com'dan alınan kitap hediye çekinin nasıl kullanılacağını anlatmıştım. Bu yazımda ise D&R'dan alınan hediye kartının nasıl kullanılacağını anlatacağım. D&R hediye kartının avantajı, online olması. Yani eposta üzerinden kişiye iletiyorsunuz ve çek, anında ilgili kişinin epostasına tanımlanıyor. Böylece hediye çeki için kargoya ihtiyaç kalmıyor. Hediye ettiğiniz kişi D&R'den, çeşitli kategorilerden ürün seçerek bu hediye çekini kullanıyor. 

UYARI: Bu yazıyı son paragrafına kadar okumadan işlem yapmayınız!

Çeki Hediye Edecek Kişinin Yapacağı İşlemler

Hediye çekini birini yollamadan önce, ilgili kişinin D&R'de hesap açması gerekiyor. Bu işlem bittikten sonra D&R anasayfanın en altına gelin. Orada Sanal Hediye Kartı kısmını göreceksiniz. Ona tıklayın. Karşınıza gelen ekranda, hediye çekini yollayacağınız kişinin bilgilerini doğru şekilde girip, kaç TL'lik kart hediye edecekseniz seçiminizi yapın. Ardından sepetinize gidip ödeme işlemini tamamlayın.  Çek, ilgili kişinin hesabına tanımlanacaktır.

Çeki Kullanacak Olan Kişinin Yapacağı İşlemler

Yukarıda çeki yollayacak olan kişinin yapacağı işlemleri anllatım. Şimdi çeki kullanacak olan kişinin yapacaklarına sıra geldi.

Size çek yollanması ve onu kullanabilmeniz için, D&R üzerinde epostanız ile hesap açmanız, ardından hesabım kısmından profilinize; adresinizi, diğer bilgilerle birlikte TC kimlik bilgisini (bu bilgi fatura kesilirken kullanılıyor) girmeniz gerekiyor.

DİKKAT! D&R'ye üye olduğunuz eposta adresini, size hediye edecek kişiye iletmeniz ve bu adresin, D&R hesabınızda ekli olan eposta adresi olması son derece önemlidir. Aksi takdirde çeki kullanamazsınız!

Bundan sonra, önce size yollanan çeki görüntüleyin. Hesabım kısmına tıkladıktan sonra; önce e-arşivim (1) kısmına, sonra hediye kartlarım (2) kısmına tıklayın. Kartınızı görüyor olmalısınız:

dr kitap çeki nasıl kullanılır 1

Çekinizi gördükten sonra, çekin bedeli kadar kitap (veya kitapla birlikte başka kategorilerden çeşitli ürünleri veya sadece başka ürünleri) seçebilirsiniz.

NOT: Sepete sadece kitap eklemeseniz de olur. Aşağıdaki örnek resimlerde gördüğünüz gibi, başka kategorilerden de ürün seçebilirsiniz. Tabi, mesela elektronik ürün almanız söz konusu olmaz. Çünkü çeklerin en yüksek bedeli 250 TL ve bir siparişte sadece 1 tane hediye çeki kullanabiliyorsunuz. Ama kitapların yanına, mesela kırtasiye ürünü seçebilirsiniz.

(Ben annemin hesabı üzerinden işlemlerimi yaptım. 2 kitap ve 2 adet tükenmez kalem seçtim) Seçiminizi yapıp sepetinizi oluşturduktan sonra, sepetim ksımına tıklayın ve karşınıza gelen ekranda satın al butonuna basın:

dr kitap çeki nasıl kullanılır 2Karşınıza gelecek ekranda, sağ tarafta hediye çeki/kartı kullan kısmı var. Ona tıklayın:

dr kitap çeki nasıl kullanılır 3

Bu aşamada kredi kartı bilgisi vs. girmenize gerek yok!

Buraya tıklayınca karşınıza şu gelecek:

dr kitap çeki nasıl kullanılır 4

Tüm kategorilerde geçerli .... TL'lik hediye çekimi kullan seçeneğinin yanındaki kutucuğu işaretleyin:

dr kitap çeki nasıl kullanılır 5

Burada hediye çeki kullan yazan butona basın ve sonra önce (1) numaralı alanda gördüğünüz kutucukları işaretleyin. Ardından (2) numaralı butona basın ve işlemi tamamlayın:

dr kitap çeki nasıl kullanılır 6

(3) numaralı alanda, kullandığınız hediye çekini görüyorsunuz.

Ve işlem tamam:

dr kitap çeki nasıl kullanılır 7

Bundan sonra ürünlerinizin paketlenmesini ve yollanmasını bekleyeceksiniz.

Bazı Uyarılar


* D&R'ın şöyle bir sistemi var: İstediğiniz ürünlerin tamamı eğer 1-5 gün içinde temin edilmezse, temin edilen ürünler önden yollanıyor. Kalan ürünler ise temin edildikten sonra yollanıyor. Bu 2.kez yollanan ürünler için fazladan kargo ücreti ödemenize gerek kalmıyor.

** Bir başka husus: Hediye çekinizi kullanırken, eğer çekiniz 50 TL ve altında bir bedele sahipse, kargo ücreti için de bir 5 TL'lik kısmı ayırmak gerekiyor. Örneğin 50 TL'lik bir çek verildiyse size, en fazla 45 TL'lik ürün seçmeniz isabetli olur.

*** 75 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsiz olduğu için, 100 ve 250 TL'lik çek aldığınızda son kuruşuna kadar ürün seçebilirsiniz. Kargo için 5 TL ayırmanıza gerek yok.